Велико Търново отбеляза тържествено 147 години от Освобождението си от османско робство

Велико Търново отбеляза тържествено 147 години от Освобождението си от османско робство. Кулминацията на честванията беше ритуалът, при който с военни почести бяха почетени загиналите за свободата на страната, а заупокойна молитва отслужи ставрофорен свещеноиконом д-р Славчо Иванов. Цветя и венци в знак на признателност пред паметника "Майка България" поднесоха народният представител Ангел Янчев, заместник-кметът на Велико Търново Снежана Данева-Иванова, заместник-председателят на Великотърновския общински съвет Росен Иванов, заместник-началникът на Националния военен университет "Васил Левски" в старата столица подполковник Светломир Стоянов, организации и граждани. Фолклорна програма с песни и танци представи Професионален фолклорен ансамбъл "Искра" – Велико Търново.

В словата по случай годишнината беше припомнено, че преклонението е пред героите, отстоявали не само свободата на старопрестолния град и България, но също така държавността, опазването на българския дух, народност и православната вяра. Саможертвата на героите от трите търновски въстания, Велчовата завера, Априлското въстание и от всеки героичен подвиг срещу поробителя не е напразно, защото, макар и с чужда помощ, тя постига своя резултат на 7 юли 1877 година, посочи главният експерт от Дирекция "Култура, туризъм и международни дейности" в Община Велико Търново Антони Цонев. Свободният Търновград дава така нужния силен тласък на целия български народ по пътя му към възстановяването на българската държава и след Освобождението от славната столица на Второто българско царство се градят основите на Третата българска държава. Тук е написана първата ни конституция – Търновската, тук се заражда съединението, тук е обявена Независимостта, припомни Цонев.

Събитията, посветени на годишнината от Освобождението на града започнаха в 10:00 часа от музей „Възраждане и Учредително събрание“ с безплатна пешеходна обиколка „147 години свободно Търново“ с беседа. Традиционно тя се организира от Регионалния исторически музей в старата столица и маршрутът включваше музей „Възраждане и Учредително събрание“, музей „Затвор“, паметник на Христо Иванов-Големия, отбелязване на места и личности, свързани с Освобождението на Търново и разкази за тях.

Празничната програма продължава с концерт на Общинския духов оркестър в 18:00 ч. в парк „Марно поле“, а в 21:45 ч. е прожекцията на аудио-визуалния спектакъл „Царевград Търнов – звук и светлина“.

/РБ/
БТА

Няма коментари:

Публикуване на коментар